Навколо Одного Образу

«Навколо одного образу.
Портрет Хелени Потоцької з Радзивіллів
авторства Мойсея Лейбовського»


Художня Галерея ХХІ в рамках формату виставки про одну картину  запрошує на захопливе відкриття авторського мистецького проекту «Навколо одного образу. Портрет Хелени Потоцької з Радзивіллів авторства Мойсея Лейбовського». Портрет Хелени Потоцької, який став головним обектом виставкового проекту  належить до фондової колекції Вінницького обласного художнього музею та потрапив до музею 1935 року із закритого тоді Шепетівського окружного музею. 

8 листопада 2018 року о 17.30 (м. Вінниця, вул. Артинова 12-а, художня галерея ХХІ) буде представлено громадськості повну інформацію про відреставрований у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України портрет авторства польсько-литовського художника Мойсея Лейбовського (1878-1942/43). 

Протягом кількох років автором проекту та куратором виставки к.і.н. Лобко Оксаною (Київ) було зібрано чимало фото та архівних матеріалів про життя героїні портрету. У 2004 році нею була зроблена і наукова атрибуція згаданого живописного полотна. Протягом багатьох років картина зберігалась у фондах ВОХМ і не експонувалась  через чисельні пошкодження полотна з 20-х років ХХ ст. 

На виставці буде представлена банерна експозиція і про життя та творчість малознаного в Україні художника Мойсея Лейбовського. Ім’я Лейбовського (біл. Майсей Лейбоўскі, літ. Moišė Leibovskis, пол. Mojżesz Lejbowski) практично невідомо українським мистецтвознавцям та поціновувачам живопису. Однак у Польщі та Литві ім’я цього майстра доволі часто згадують.

Численні матеріали для виставки було зібрано з 25 архівних установ та приватних колекцій. Представлено фотографії, ілюстрації та документальні матеріали з приватного родинного архіву Потоцьких, Головного архіву давніх актів у Варшаві, Державного архіву у Любліні, Музею-замку у Ланьцуті, Єврейського історичного інституту у Варшаві, Окружного музею у Жешуві, Регіонального музею у Ченстохові, Національного музею Литви, Литовського художнього музею, Литовського художнього фонду, Державного єврейського музею Віленського Гаону та ін. Долучились до проекту знані польські науковці (Jerzy Malinowski, Urszula Makowska) та литовські мистецтвознавці (Laima Laučkaitė-Surgailienė, Jolanta Širkaitė, Vilma Grad, Reda Griskaite), які надали консультації стосовно художника Лейбовського та періоду його творчості у Вільно.

Проект присвячений Дню Незалежності Польщі та є продовженням багаторічної плідної співпраці ВОХМ і Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці.

Багаторічна історія родів Радзивіллів та Потоцьких на українських землях тісно вплетена в нашу історію. Вона стала невід’ємною частиною життя великих та маленьких міст і сіл. Родинні герби цих родів є на геральдичних гербах численних населених пунктів. Художні скарби родин є надбанням як українських музеїв, так і всього світу, оскільки пам’ятки про ці знані роди зберігаються в багатьох музеях світу, нагадуючи нам про ту величну історію, що була колись. Роль цих родів в історії та пам'ять про них надзвичайно важливі. Поки живі нащадки цих родин, то можна простежити живу історію нашої країни, спільність, розмаїття та взаємозв’язок нашої спільної історії з Білоруссю, Литвою та Польщею.


Інформаційна довідка: на картині зображено Хелену Потоцьку. Хелена уроджена княжна Радзивілл (1874-1958) походить зі знаної польської родини Радзивіллів (Берлінська гілка родини). Народилась вона 1874 року у Берліні й була молодшою дочкою князя Антонія Вільгельма Раздивілла, 14 несвіжського ордината, та французької аристократки Марії Доротеї (Дороти) Ельжбети з дому маркізів де Кастеллан. У 1892 році Хелена вийшла заміж за польського аристократа Юзефа Миколая Потоцького (1862-1922), власника чималих маєтків на Волині з центральною садибою та палацом в Антонінах (Красилівський район Хмельницької області). 

Мойсей (Мойша) Лейбовський (1876-1942/43) - один із найвідоміших художників Вільна (сучасний Вільнюс, Литва) єврейського походження, чия творчість припадає на кінець ХІХ та першу половину ХХ століття. У своїй творчості автор відображає природу, життя та звичаї жителів єврейських кварталів великих та малих містечок. Очолював Віленське товариство єврейських художників-пластиків до другої світової війни. Лейбовський був відомим портретистом, чимало його робіт зберігається у музеях Польщі та Литви, приватних колекціях. Майстерно володів і графічними техніками. Захоплений художник відкривав для культурно-мистецького загалу Європи яскравий і барвистий світ вулиць та красу оригінальних споруд старих міст, передаючи його вишуканими й експресивними засобами малярства.


Оксана Лобко (м. Київ) – історик, кандидат історичних наук. Закінчила Національний Університет “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), де у 2008 році захистила дисертацію на тему: “Поміщицькі маєтки Правобережжя в умовах соціально-економічної трансформації 1830-1917 років (за матеріалами володінь графів Потоцьких)”.

Наукові інтереси: Іконографія польської шляхти Поділля та Волині, родові мистецькі зібрання, родові архіви; історичне краєзнавство. Головна тема: історія родин Потоцьких (гербів Пилява та Любич) та споріднених з ними родів (кінець ХVIII-XXI ст.). 

Автор численних наукових статей, проведених атрибуцій та наукових уточнень до живописних полотен у музеях: України (Вінниця, Київ, Рівне, Лебедин), Росії (Москва, Смоленськ), Білорусі (Мінськ), Польщі (Варшава, Краків, Ланьцут), Франції (Париж, Монтрезор), Італія (Рим, Падуя). Автор наукових лекцій по іконографії родини Потоцьких для екскурсоводів Національного дендрологічного парку «Софіївка» (м. Умань) – 2018, 2009, 2008, 2007, 2006  рр.